Warzenie piwa7398353

From NexusWiki
Revision as of 13:44, 26 October 2012 by CamillercvyckbfozNishio (Talk | contribs)

(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

Jedną z największych atrakcji Poznania jest browar, w którym wytwarza się piwo. Decydując się na skorzystanie z możliwości zwiedzenia Centrum Wycieczkowego Lecha będziemy mieli możliwość zapoznania się z etapami wytwarzania piwa, poznamy jego historię i skorzystamy z możliwości degustacji. Jeżeli planujemy wycieczkę do tego miejsca, musimy uprzednio zarezerwować przez internet lub telefonicznie bilety. Bilet kosztuje niewiele, zwykle jest to kilka bądź kilkadziesiąt złotych. Z omawianej wycieczki nie mogą korzystać dzieci, ponadto nie odbywają się one w niedzielę. Zwiedzanie browaru trwa około 1, 5 do 2 godzin i odbywa się w grupach złożonych z paru osób. Osoby, które zgłosiły się indywidualnie zostaną dołączone do utworzonej już wcześniej ekipy turystów. Wynajęcie przewodnika zapewni charakter edukacyjny wycieczki, ponieważ opowie on nam o budowie tego miejsca, okolicznościach towarzyszących temu wydarzeniu oraz przybliży etapy procesu produkcji piwa. W czasie wycieczki będziemy mieli również możliwość odwiedzenia pubu.

W miejscu tym porozmawiamy ze znajomymi i spróbujemy wytworzonego piwa. W trakcie zwiedzania tejże atrakcji Poznania zaopatrzymy się w sklepie w pamiątki i gadżety, których cena nie jest zbyt wygórowana, zobaczymy na żywo miedziane kadzie i kotły, w których waży się piwo oraz zaobserwujemy jak w ciągu sekundy możliwe jest rozlanie przygotowanego trunku do 17 butelek oraz 27 puszek. Historia powstania obiektu jest dość interesująca. Początkowo na wybudowanie browaru nie chciało zezwolić miasto, jednak dzięki interwencji prezydenta podjęto decyzję o jego wzniesieniu. Prace budowlane trwały 5 lat, a w ich trakcie często brakowało potrzebnych surowców. Problemy pojawiły się również podczas jego funkcjonowania, ponieważ kłopot sprawiało dostarczanie energii, uzdatnianie wody oraz produkcja na skalę masową. Jednakże browar po pewnym czasie zaczął osiągać zyski więc zdecydowano się na kolejne inwestycje. Wprowadzono najlepsze technologie, które pozwoliły na połączenie tradycji z nowoczesnością.

Smakoszy piwa powinna szczególnie zainteresować historia piwa i jego produkcja. Złocisty trunek, który spożywany jest przez wielu ludzi na świecie sporządzany jest z podstawowych surowców, czyli wody, słodu jęczmiennego oraz chmielu. Warto podkreślić, że błędne jest myślenie, że chmiel stanowi podstawowy składnik piwa, ponieważ jest on tylko jego przyprawą. Połączone komponenty poddaje się w następnej kolejności warzeniu, które odbywa się dwukrotnie. Za pierwszym razem składniki się rozpuszczają, natomiast za drugim powstaje klarowna ciecz, która warzona jest w kotle. Ważnym elementem jest fermentacja, dzięki której osadzają się drożdże opadowe. Przygotowany wywar powinien leżakować przez dwa tygodnie, żeby uzyskać właściwy smak i aromat i dopiero po upływie tego czasu następuje filtracja nadająca klarowność i trwałość cieczy. Ostatni etap stanowi rozlanie przygotowanego piwa do puszek, butelek i beczek i rozdystrybuowanie ich. Podkreślić także należy, że piwo posiada pewien charakter leczniczy. Inforamcje dodatkowe do tekstu Kompania Piwowarska.